На 14 февруари Честваме Трифон Зарезан (или Трифоновден).
На този ден празнуват: лозарите, соколарите, градинарите, кръчмарите и Трифон.
Обичаят е рано сутринта стопанката да омеси хляб. Сготвя и кокошка, която по традиция се пълни с булгур или ориз. Кокошката се вари цяла, а след това се запича.
Във вълнена торба се слага питката, кокошката и бъклица с вино. С тази торба мъжът отива на лозето. Там се прекръства и от три главини отрязва по три пръчки.
Отново се прекръства и полива с донесеното вино лозите. Ритуалът се нарича зарязване.
След това всички лозари се събират и избират царя на лозята. Царят се окичва с венец от лозови пръчки, който носи на главата си. Прави се още един венец, който слага през раменете си.
Сяда на колесар. Лозарите теглят колесаря и под звуците на народни инструменти се отправят към селото или града.
В населеното място спират пред всяка къща. Домакинята на дома изнася вино в котле, като дава най-напред на царя да отпие, след което черпи и останалите.
Останалото вино в котлето плисва върху царя и изрича: -Хайде, нека да е берекет и да прелива през праговете!
Царят отговаря с -Амин. След като стигне до своя дом, царят се преоблича с нови дрехи. Окичен с венците сяда на дълга трапеза да посрещне хората от населеното място.
Следващите два дни, наречат трифунци. Почитат за предпазване от вълци. Не се реже с ножици, за да не се разтваря устата на вълка, не се плете, преде и шие.
Приготвя се обреден хляб и се раздава от него на съседите. Слагат се залъци от хляба в кърмата на животните, за предпазване на добитъка и на хората от вълците.
Честит празник на всички именници и празнуващи!
|
|